כותבים בגני תקווה

רותי שקד

ניהלה קריירה מאתגרת ברשת שופרסל כמנהלת שיווק ופרסום.

בוגרת לימודי עיתונאות ותקשורת באוניברסיטת בר-אילן. יצאה לפנסיה מוקדמת כדי להגשים חלום נוסף – כתיבה .

לדבריה, היא בחרה בכתיבה לילדים בהשראת נכדיה ובהשראת בעלה שהתגלה כסבא יצירתי ואהוב במיוחד.

רותי שקד כתבה 6 ספרים לילדים. האחרון שבהם ראה אור בשנת 2020.

ruti

 

איך בוחרים נושא לספר?

"אני מתבוננת ומקשיבה למה שנעשה בסביבה. אני 'ציידת' של מצבים מהווי חייהם של הורים, סבים וילדים. אני 'מתייקת' שיחות והגיגים, קולטת סיטואציות וממהרת לרשום ולתעד אותן כדי לשמור על אותנטיות. המאגר הזה מהווה עבורי אוצר שלא יסולא בפז. מהאוצר הזה נולדים הספרים דרכם אני מעבירה מסרים. למשל הספר 'האבטיח של אדון אלמליח' מבליט מצוקה של הורים – בזבוז. באמצעות הספר עולה המודעות של הילדים למניעת בזבוז. הספר 'גורים של אף אחד' מעלה צורך של המבוגרים ליצור בילדים אמפתיה וחמלה כלפי בעלי החיים וכד'. 

רעיונות ונושאים נמצאים ממש בסביבה מתחת לאף.

אני כסבתא מתפללת רק לזמן שיאפשר לי התעסקות בכתיבה, כי אנחנו, דור הסבים העכשווי, עדיין סקרנים ורוצים ללמוד ולהעשיר את עצמנו. אנחנו לא מוותרים על טיולים, תחביבים, תרבות הפנאי והספורט. אבל אנחנו גם לא מוכנים לוותר על מתן חממה מפנקת ומחבקת לנכדים באירוח, הכנת מטעמים ומאפים שאוהבים, סיוע להגשמת חלומות, ליווי לחוגים ועזרה ככל האפשר להוריהם הנמצאים במרוץ מטורף של החיים המודרניים."

 

ספריה של רותי שקד נמצאים ברשימת  משרד החינוך בין ספרי הקריאה בעברית המומלצים לבתי הספר הערביים. ספרה האחרון, 'עוגה גדולה, עוגה קטנה', ראה אור כאמור בשנת 2020. להלן פרטי הספר וכמה ביקורות:

עוגה גדולה, עוגה קטנה

סָבְתָא תּוּתִי אוֹהֶבֶת לֶאֱפוֹת עוּגוֹת. תָּמִיד כְּשֶׁהִיא אוֹפָה עוּגָה גְּדוֹלָה, הִיא אוֹפָה גַּם עוּגָה קְטַנָּה. עִם הָעוּגָה הַקְּטַנָּה הִיא אוֹהֶבֶת לְהַפְתִּיעַ בְּכָל פַּעַם נֶכֶד אַחֵר.

כְּשֶׁמַּגִּיעַ יוֹם הַהֻלֶּדֶת שֶׁל מַאיָה, הִיא מְבַקֶּשֶׁת מִסָּבְתָא לֶאֱפוֹת לָהּ עוּגַת שׁוֹקוֹלָד מְיֻחֶדֶת. סָבְתָא אוֹפָה אֶת עוּגַת הַשּׁוֹקוֹלָד בְּאַהֲבָה, אֲבָל מֵרֹב הִתְרַגְּשׁוּת מִתְרַחֶשֶׁת תְּאוּנָה...

בְּשָׂפָה קוֹלַחַת הַסּוֹפֶרֶת רוּתִי שָׁקֵד מְסַפֶּרֶת לַיְּלָדִים בִּרְגִישׁוּת וּבְאַהֲבָה סִפּוּר מֵהַחַיִּים מְעוֹרֵר הַשְׁרָאָה, וּמַעֲבִירָה מֶסֶר חָשׁוּב: כְּשֶׁמַּשֶּׁהוּ מִשְׁתַּבֵּשׁ – אָסוּר לְהִתְיָאֵשׁ.

 

הביקורות משבחות:

- "שמחתי מאוד לקרוא את הסיפור על עוגת יום ההולדת של מאיה.

הסיפור מרתק, מלמד, ולקוח מחוויית החיים של הילדים בגיל הרך.

יישר כח!"

חנה קרוא, מוסמכת להוראה וחינוך לגיל הרך, מייסדת ומפעילה את "גן חנה" בגני יהודה מאז שנת 1967

- "בשפה ברורה ובגובה העיניים של הילדים מספרת רותי שקד סיפור מהחיים ומעבירה מסר חשוב: כשמשהו משתבש - אסור להתייאש, לכל דבר יש פתרון, אם לוקחים בקלות וחושבים על רעיון. דרך התחברות למקרה המרגש, שיכול לקרות לכל אחד, יחווה הילד כמה חשובה החשיבה מחוץ לקופסה, מציאת הפתרון והשמירה על האופטימיות בכל מקרה אחר". 

יעל צמח-גרינשפון, אחת שמאמינה שהכול מתחיל בחינוך, מנהלת פורטל "את זה" - העשרה ערכית לילדים

big cake

תפריט נגישות