כותבים בגני תקווה

מירב נקר-סדי

מרצה בבית הספר לחברה וממשל ובבית הספר לחינוך במכללת בית ברל.

מירב נקר-סדי זכתה בפרס הביכורים על הרומן "אוקסנה" (הוצאת אחוזת בית). הרומן מספר על היעלמות מסתורית של עובדת זרה ומסופר מכמה נקודות מבט. 

מנימוקי השופטים: "הסיפור מסופר מנקודת ראותן של כמה דמויות הלוקחות חלק בחייה של אוקסנה. כל דמות היא עולם ומלואו, כל דמות וסיפורה המורכב, כל דמות מדברת בשפתה הייחודית. אך מכולן יחד, נרקם סיפורה של אוקסנה המופלאה ובנה המוכשר והמיוחד. מירב נקר סרי העמידה במרכז הרומן שלה דמויות שנחשבות לאנשי שוליים, דמויות, שהחברה דורכת עליהם ולעתים קרובות ברגל גסה, והיא מספרת את סיפורן בטבעיות, וללא דידקטיות מיותרת".

על הספר:

אוקסנה, אישה חזקה ויפה כבת ארבעים, נעלמת בוקר אחד בלי להותיר עקבות, לאחר שערב קודם חגגה את יום הולדתה. שמעון, בן זוגה הישראלי, מתמלא חששות כבדים לשלומה ולשלום יחסיהם, שכן אוקסנה היא עובדת זרה מקזחסטן, שאיבדה מזמן את אשרת העבודה שלה. הוא מחפש אחריה בקדחתנות, וקצה החוט היחיד שיש לו הוא כתובתה של סיגלית, סטודנטית שהעסיקה את אוקסנה כמנקה. סיגלית משתפת איתו פעולה, אלא שהיא לא מגלה לו את כל מה שהיא יודעת. שמעון הנואש מנסה לגייס לעזרתו את כל מי שניקרה בדרכו, ובתוך כך מגלה עובדות חדשות ומפתיעות על אהובתו, המזעזעות עליו את עולמו.

 

בשנת 2017 ראה אור ספרה השני של מירב נקר-סדרי, "סמדאר" (הוצאת ידיעות ספרים, בבל) וזכה גם הוא בשבחי הביקורת. הספר עוסק בילדה, תכף נערה, בשם סמדאר אשר לא יוצאת מהבית. בחופשת קיץ רגילה לכאורה, היא משוטטת בין החדרים והחלונות שלהבית הישן, מציצה אל החוץ הלוהט המאיים בשכונה המקומית. סמאדר פועלת כמו רֶצֶפְּטוֹרית, קולטת ללא הפסק מידע שמגיע אליה דרך קולות, השתנות האור והאוויר, מחווֹת גוף, בגדים, ריחות, אוכל, ומעל הכל מילים ומשפטים. דרך זוויות הלב והעין שלה, סמאדר מתרגמת באופן מפתיע וחד-פעמי את המציאות שנכפתה עליה, ממירה פעולות ושיחות שרוחשים סביבה למחשבה זרה, מאיימת לעתים, להרהור ארסי, לשקיעה טקסטואלית רכה ונוזלית, ולבסוף גם לחוויה אלימה, מושכת ומינית.

מעל ההתרחשויות הסיפוריות של יחסי המשפחה ושל תהליכי ההתבגרות, מונחת זכוכית-מגדלת, שחושפת את הרובד הטֶקְטוֹני, את השתנות כוחות-הפנים של רעד הנפש והתודעה הפרטית של סמאדר. זהו סיפור שמבקש להילחם על הנשימה, על סערת הבטן, על רגע המלכוד של המעבר הבלתי נמנע אל הנשיות, ואלה מעוררים השתאות גדולה.
 מירב נקר-סדי - מתוך פרויקט "סופרים קוראים" -ארכיון הווידאו של כלל סופרי ישראל. מספרת על הרקע המיוחד לכתיבתה ומקריאה קטע מתוך ספרה "אוקסנה".


 

תפריט נגישות